Jamajka, ostrov Jamesa Bonda
Mnoho ľudí si spája Kubu s predstavou spisovateľa Ernesta Hemingwaya, tá však nie je jediným karibským ostrovom, ktorí si literáti obľúbili. Jamajka si podmanila zase britského autora Iana Fleminga, literárneho otca Jamesa Bonda a na jeho dielach o tajnom agentovi s číslom 007 zanechala výraznú stopu a veľký vplyv.
Flemingov život na Jamajke
Iana Fleminga zoznámil s Jamajkou jeho kamarát Ivar Bryce, keď sa spolu stretli počas druhej svetovej vojny na námorníckej konferencii v Kingstone. Počas svojej krátkej návštevy sa Fleming ostrovom veľmi nadchol a prehlásil, že len čo sa skončí vojna sa na Jamajku vráti, aby tu oddychoval, plával v mori a písal svoje knihy. Sám neskôr prehlásil, že pochybuje o tom, že by jeho knihy niekedy vznikli, ak by netrávil čas oddychom na jamajskej dovolenke.
Fleming si tak na útesoch na severnom pobreží Jamajky postavil dom a pomenoval ho Goldeneye. Jeho sídlo pri prístave Oracabessa stojí dodnes a dostupné je napríklad prostredníctvom letiska Sangster v Montego Bay. Stavbu si Fleming navrhol sám a trávil tu každú zimu od roku 1946 až do svojej smrti v roku 1964. Pomenoval ho pritom podľa bojového plánu, na ktorom sa Fleming podieľal počas obrany Gibraltáru v čase vojny. Goldeneye súčasne pripomína aj s menom Ocarabessy, keďže toto môžeme preložiť ako „zlatá hlava“, teda v angličtine Golden Head. V neďalekom prístave Port Maria sa Fleming v roku 1952 tiež oženil so svojou manželkou, Anne Charteris.
Sídlo je zaliate slnkom, má pekný výhľad na Karibské more a vedú z neho schody rovno na súkromnú pláž pod ním. Fleming si veľmi obľúbil tunajšie útesy a preniesol na ne viaceré scény zo svojich diel. Často aj pozoroval morské živočíchy a potápal sa spolu s rybkami. Preto sa určite netreba čudovať, že v knihách o Jamesovi Bondovi narazíme napríklad na výraz „pozoroval ho ako chobotnica spopod skaly“. Spolu s priateľmi a rodinou si Fleming neďaleko rád vychutnával aj splav rieky Rio Grande a podľa mena jedného z prievozníkov, Reda Granta, pomenoval hlavnú zápornú postavu v príbehu Srdečné pozdravy z Ruska (From Russia With Love).
Jamajka vo filmoch o Jamesovi Bondovi
Neďaleko Flemingovej vily Goldeneye sa natáčali aj viaceré scény z prvých bondoviek, vrátane tej najslávnejšej z nich, kde herečka Ursula Andress vystupuje z vody na pláž. Táto scéna vznikla na pláži Laughing Waters Beach ako súčasť prvého filmu o Jamesovi Bondovi, Dr. No. Okrem nej sa okolie Flemingovho domova objavilo aj v častiach Žiť a nechať zomrieť (Live and Let Die) a Muž so zlatou zbraňou (Man with the Golden Gun).
Dnešné stopy po agentovi 007 a jeho tvorcovi na Jamajke
V súčasnosti je Flemingovo sídlo premenené na príjemný hotel a altánok, v ktorom nerušene písal sa zmenil na priestrannú reštauráciu. Popri hoteli vyrástli aj menšie chatky a bar Bizot. V oblasti existujú viaceré cestovné kancelárie, ktoré organizujú výlety a iné podujatia tematicky spojené s osobou Iana Fleminga a postavou Jamesa Bonda. Na Flemingovu počesť bolo tiež nedávno pomenované aj letisko v Boscobel neďaleko lokality Ocho Rios ako Ian Fleming International Airport.
Napriek tomu, že minulý rok uplynulo 50 rokov od smrti britského spisovateľa, dodnes je predmetom záujmu viacerých životopiscov a jeho vzťahu k Jamajke sa napríklad venuje kniha historika Matthewa Parkera Goldeneye: Kde sa zrodil Bond, Jamajka Iana Fleminga (Goldeneye: Where Bond Was Born, Ian´s Fleming Jamaica).
Fotografia: Wikimedia.org